петок, септември 25, 2020

Глигор Цветанов, Макпрогрес: Економските политики треба да се насочат кон зголемување...

ИНТЕРВЈУ ГЛИГОР ЦВЕТАНОВ, извршен директор на Макпрогрес, Виница   Кондиторската компанија “Макпрогрес” од Виница е најголем извозник од прехранбената индустрија, чии производи се извезуваат во над 50...

Се очекува намалено производство на праска и нектарини, што ќе го...

Производство на праска и нектарина се очекува да се намали за 1,1 милиони тони на 21 милиони тони во 2020/2021 година. Неповолните временски услови...

Расте оптимизмот на германските извозници: Oчекувањата на највисоко ниво од 2018...

Оптимизмот меѓу германските извозници, кои беа силно погодени од кризата со коронавирус, го достигна највисокото ниво во септември од октомври 2018 година, соопшти во...

Какви се прогнозите за кредитирање и што можат извозниците да очекуваат...

Банките се тие кои одблиску го следат пулсот на економијата и проблемите низ кои минуваат компаниите. Заради тоа, за потребите за подготовка на едицијата...

Земјите од Западен Балкан би заштедиле 800 милиони евра годишно со...

"Кога би имале повеќе заеднички гранични премини и доколку тие би работеле 24 часа, 7 дена во неделата, со сите потребни регулативи, поедноставени фитосанитарни...

За да ја спаси откупната сезона, Владата ќе ги поддржи и...

Владата на вчерашната седница го задолжи Кабинетот на заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир...

Инфографик: Кои држави се најголеми извозници на компјутери во светот?

Порталот HowMuch.net објавува интересна инфографика за земјите кои се лидери во извозот на компјутерски уреди. Според податоците за изминатата 2019 година Азија, Европа и Северна...

Успех за македонската ИТ индустрија: Во зделка вредна 20 милиони евра...

Компанијата BtoBet, која многу бргу стана еден од светските лидери и провајдери на технологии за казино и спортско обложување, се присоедини кон Aspire Global,...

НАЈНОВИ

НАЈЧИТАНИ

error: Content is protected !!