недела, септември 27, 2020

Министерот Хоџа вети 200 милиони евра поддршка за земјоделието да стане една од најпродуктивните и најисплатливите гранки

Во наредните четири години земјоделството и руралниот развој ќе ги поддржиме со годишна финансиска поддршка од 200 милиони евра и ќе вршиме навремена исплата на субвенции по принципот  30% од висината на  субвенциите за основните мерки да се исплаќа ...

НАЈНОВИ

НАЈЧИТАНИ

Глигор Цветанов, Макпрогрес: Економските политики треба да се насочат кон зголемување на конкурентноста за...

ИНТЕРВЈУ ГЛИГОР ЦВЕТАНОВ, извршен директор на Макпрогрес, Виница   Кондиторската компанија “Макпрогрес” од Виница е најголем извозник од прехранбената индустрија, чии производи се извезуваат...

Кочо Анѓушев: Сега е време за храбри одлуки и инвестиции

Интервју КОЧО АНЃУШЕВ, претседател на Брако   Компанијата Брако од Велес е 35-ти најголем извозник во С.Македонија со извоз од околу 19,5 милиониевра во...

Виктор Мизо: Од успешните политики на државата ќе зависи дали ќе има прилив или...

КОЛУМНА/ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ     Автор: Виктор Мизо,  директор на „Костал Македонија“ и претседател на Асоцијацијата на странски компании со технолошки напредно производство во...

Ангеловска-Бежоска: И во текот на корона-кризата, извозниот сектор е клучен за економијата

Колумна/ ТОП 100 Извозници 2020     Автор: Анита Ангеловска-Бежоска, гувернерка на Народната банка на Р.С.Македонија     Нема сомнение дека кризата предизвикана од пандемијата на ковид-19...

Земјите од Западен Балкан би заштедиле 800 милиони евра годишно со заеднички гранични премини

"Кога би имале повеќе заеднички гранични премини и доколку тие би работеле 24 часа, 7...

Концепот на зелените коридори се покажа како успешен и ќе продолжи да се применува и во иднина

Активностите на Поткомитетот за царина и потекло во рамки на CEFTA, со кој оваа година...

Cargolux, една од најголемите карго авиокомпании, со нов директен лет од Шенжен до Будимпешта

Cargolux, една од најголемите карго авиокомпании во светот започна директен лет од Шенжен до Будимпешта....

(Видео) Daimler го претстaви новиот камион Mercedes-Benz GenH2 кој ќе работи на водород

Производителот на камиони Daimler Trucks денеска ја откри својата стратегија за електрификација на своите возила...

Железничкиот товарен транспорт меѓу Кина и Европа продолжува да руши рекорди, во август зголемен за 62%

Железничкиот товарен транспорт меѓу Кина и Европа достигна уште еден рекорд во текот на август. ...

Конечно знаци на закрепнувањe: Kонтејнерскиот транспорт на стоки расте во третиот квартал

Бројот на бродови што влегуваат во пристаништата ширум светот за да ги истоварат и натоварат...

(Видео) Daimler го претстaви новиот камион Mercedes-Benz GenH2 кој ќе работи на водород

Производителот на камиони Daimler Trucks денеска ја откри својата стратегија за електрификација на своите возила и го претстави својот нов камион Mercedes-Benz GenH2 со...

Владата и бизнис коморите со јасна порака: Најсилниот фокус мора да биде на економијата

-Поважно прашање од економијата нема, беше пораката со која претседателот на Стопанската комора на Македонија, Бранко Азески, ја отвори работната средба со премиерот Зоран...

Како “Брако” ја градеше монтажната болница на Инфективно за 14 дена?

Монтажната болница до Инфективната клиника, која беше изградена за само 14 дена двојно ќе ги зголеми капацитетите на оваа Установа, која е најважна за...

(Видеографик) Доминацијата на Кина во извозот на високо-технолошки производи

Очигледно одамна помина времето кога Кина се сметаше само како база за евтина работна рака и суровини. Кина во изминатите неколку децении успеа да...
error: Content is protected !!