петок, септември 25, 2020
Home Еxport Intelligence

Еxport Intelligence

Русија го зголемила увозот на боровинки за 61% во првата половина...

Во периодот од јануари до јуни 2020 година и покрај здравствената криза, Русија го зголемила увозот на свежи боровинки за 61% вредносно во споредба...

Текстилните и кожарските фабрики очекуваат пад на извозот за 40% до...

Поради пандемијата предизвикана од КОВИД-19 и мерките преземени за спречување на нејзиното ширење, во светски рамки дојде до намалување на побарувачката за текстилни производи,...

Саемите наоѓаат нови начини како да функционираат во време на пандемија

Многу саеми се откажани или одложени поради КОВИД-19. Поради ова, организаторите изнаоѓаат нови и иновативни начини за безбедно да ги одржат саемските настани. Според CBI,...

На годинешниот „Macedonian Manufacturing Expo“ ќе учествуваат 30 германски компании, можност...

Здружението на метална и електро индустрија – МАМЕИ заедно со Делегацијата на германското стопанство во земјава од 20-22 октомври 2020 организираат дигитална конференција и...

Извозот во еврозоната во јули со пад од 10,4%, увозот помал...

Мерките кои беа воведени за борба со пандемијата со коронавирус имаа значително влијание врз меѓународните трговски текови во јули. Земјите од еврозоната во јули извезле...

Корона кризата предизвика милијарди евра загуба во авто индустријата, се заканува...

Корона кризата предизвика милиларди евра загуби во автомобилската индустрија низ целиот свет. Но, најтешкото се чини дека допрва доаѓа, со оглед на проценките на...

Зошто Полска е интересен пазар за хрватската Атлантик Група?

Хрватската компанија Атлантик група по отварањето на претставништво во Полска во април годинава најавува посилен влeз на полскиот пазар со брендот Аргета. Матјаж Водопивец во...

Владата ќе го субвенционира и извозот на вино и откупот на...

Со цел да се откупат сите вишоци на грозје Владата покрај субвенциите за лозарите и државната помош за транспортот  на вино за извоз, од...

Топ 10 најголеми извозни пазари за македонската храна

Македонските компании прехранбената индустрија во првите шест месеци годинава извезле храна во вредност од 164 милиони евра, што е за 7,3% или 13 милиони...

Специјално издание ТОП 100 Извозници: Шампионите на македонската економија

Специјализираниот портал ИзвозМК (www.izvoz.mk) го издаде специјалното издание ТОП 100 ИЗВОЗНИЦИ, во кое се објавува рангирање на најголемите извозници во Р.С.Македонија, рангирани според извозот,...

НАЈНОВИ

НАЈЧИТАНИ

error: Content is protected !!