вторник, април 7, 2020

Русија го ограничи извозот на житарки

Владата на Русија објави декрет за восопставување на извозна квота за одредени житни култури до крајот на јуни. Мерките уследија откако лидерите на три светски...

Ќе може да се извезуваат само 70% од брашното и пченицата,...

На 34-та владина седница која се одржа вчера попладне донесена е и Одлука за изменување и дополнување на Одлуката за ограничување на извозот на...

Царинската управа со упатства за сите царински прашања поврзани со вонредната...

Како резултат на кризата создадена од пандемијата COVID-19, се појавуваат прашања кои се однесуваат на примена на царинските прописи во постапката за донесување на...

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи на...

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Министерството за економија оствари работна средба со претставниците на мелничко-пекарската индустрија во земјата. Тема на состанокот беа залихите...

ФАО: Можни се пореметувања во глобалното снабдување со храна во следните...

Пандемија на коронавирус може негативно да влијае на снабдувањето со храна во светот. Главната причина е недостаток на работна сила, како резултат на воведување...

Се очекува недостаток на свежо овошје и зеленчук во Европа

Производителите во земјите од Европската унија се погласно предупредуваат дека ќе има недостаток на свежо овошје и зеленчук  годинава бидејќи пандемијата на коронавирус го...

Енергетските гиганти се подготвуваат за пад на цените на нафтата и...

Ниските цени на нафтата кои во периодов се движат од 20-30 долари за барел ги натераа многу нафтени компании  да ги намалуваат трошоците. Но,...

Царинската управа со сет мерки за олеснување на протокот на стоки,...

Царинската управа од почеток на ширењето на пандемијата COVID – 19, презеде низа мерки, прво за заштита на здравјето и околината на граѓаните, а...

НАЈНОВИ

НАЈЧИТАНИ