понеделник, октомври 25, 2021

КОМПАНИИ

Македонија чекор пред сите: “Микросам” ja пушти во употреба најголемата автоматска...

Производната линија на македонските инженери од компанијата „Микросам“ се истакна како прва на листата на светски иновативни достигнувања. Оваа линија, моментално најголема...

„ТАБ МАК“ Пробиштип со нов инвестициски циклус од 30 милиони евра

Новиот инвестициски циклус на „ТАБ МАК“ од Пробиштип, во вредност од 30 милиони евра, што подразбира зголемување на капацитетите во производство на стартер батерии,...

(Видео) Што му порачаа директорите на најголемите компании на министерот Бесими?

Jасно прецизирање дека нема да има зголемување на даноците, јасно прецизирање на улогата на приватниот сектор во целиот план и форсирање на петте клучни...

Витаминка дел од средбата со врвни европски дистрибутери и малопродажни синџири...

Врвни европски малопродажни синџири и дистрибутери беа на дводневна средба во Будимпешта, Унгарија со добавувачи на прехранбени производи од истиот регион, каде што со...

Турската “Tекнопанел” инвестира 16 милиони евра во производство на кровни панели...

Турската компанија „Текнопанел“ ќе инвестира 16 милиони евра во изградба на нов производствен капацитет во ТИРЗ 1 Скопје. Според инвестицискиот план и финансиски проекции,...

Пандемијата го “изеде” профитот: Над 45% од македонските фирми лани работеле...

Работењето на македонските компании беше под силно влијание на пандемијата минатата година. Компаниите, а особено малите и средните претпријатија, се соочија со голем пад...

Бесник Исаки добитник на наградата “Business Elite “40 under 40” за...

Бесник Исаки, директорот на компанијата БЕ-ДА Логистик е добитник на престижната награда Business Elite “40 under 40” за бизнисмен со голема визија и извондреден...

Алкалоид со донација од над 4 милиони денари на Клиниката за...

Првиот филм за „Алкалоид“ од 1950 година, најстарото кутиче и оригиналното одобрение за производство на лекот „Кафетин“; првите пакувања „Бекутан“, најстарите индустриски машини и...

НАЈНОВИ

НАЈЧИТАНИ