Маск го одбра Тексас за новата фабрика за производство на Cybertruck, а за тоа ќе добие милионски субвенции

Tesla ќе ја гради својата фабрика за новиот сајбер камион вредна 1,1 милијарди долари во близина на Остин, Тексас, соопшти главниот извршен директор на електрични производители на електрични автомобили, Елон Муск.
Фабриката која ќе се гради на површина од над 4 илјади метри квадратни, на реката Колорадо, е на 13 минути од центарот на Остин, објави Маск.

Со тоа се става крај на трката помеѓу Тексас и Оклахома за придобивање на новата фабрика на Тесла.
„Toа ќе биде еколошки рај … отворен за јавноста“, рече Маск.

Муск и неговиот тим се состанаа претходно овој месец со официјални претставници од двете држави, кои се натпреваруваа со огромни пакети на субвенции, вклучително и десетици милиони долари на даночни ослободувања, за да го привлечат највредниот производител на автомобили во светот.

Новиот Cybertruck, како и автомобилите Model 3 и Model Y за источна Северна Америка, ќе бидат изградени во фабриката во Тексас, рече Муск.
„Тесла е една од највозбудливите и иновативни компании во светот и ние сме горди што успеавме да ги привлечеме во државата Тексас“, изјави гувернерот на Тексас, Грег Абот

Новата фабрика во Тексас ќе отвори најмалку 5.000 работни во блиска иднина, и дополнители 20.000 позиции во следниот период.

 

Извор: Reuters