среда, јули 28, 2021

ТРАНСПОРТ & ЛОГИСТИКА

УСАИД со поддршка за олеснување на прекуграничната трговија и транспорт на...

Царинската управа на Република Северна Македонија и Царинската управа на Република Албанија со заеднички централен настан на граничниот премин Ќафасан во организација на USAID...

ЦЕФТА на Берлинскиот самит: Зелените коридори ќе се воспостават и со...

Емир Ѓикиќ, директор на Секретаријатот на ЦЕФТА, ги презентираше и образложи клучните резултати што страните на ЦЕФТА ги постигнаа во рамки на заедничката одлука...

Цените на контејнерскиот транспорт продолжуваат вртоглаво да растат. Ќе останат високи...

Постојаните тесни грла во снабдувањето ги зголемуваат цените на контејнерскиот бродски транспорт, а бродскиот сектор очекува тие да останат високи до крајот на годината. Цените...

Макам-транс најавува отпор за еколошката такса која ќе го поскапи дизелот...

По најавата од страна на премиерот и министерот за финансии за воведување на еколошка такса со која ќе бидат опфатени нафтените деривати при што...

Бесник Исаки, Бе-Да Логистик: Со паметни логистички решенија и коректен однос...

ИНТЕРВЈУ БЕСНИК ИСАКИ, директор на Бе-Да Логистик     Бе-Да Логистик е фирма која нуди паметни логистички решенија и услуги во транспортот кои се многу важни за секоја...

Потпишан договор за заеднички гранични и царински контроли со Албанија

Во текот на вчерашниот ден на Самитот на земјите од Западен Балкан кој се одржа во Тирана, премиерите на Република Северна Македонија г-дин Зоран...

По 20 години пауза, од утре повторно директна авиолинија Скопје –...

ТАВ Македонија најави дека од утре стартува директната авиолинија Скопје – Москва. Првиот лет на руската авиокомпанија „Нордвинд“ од Москва во Скопје треба да пристигне...

Товарниот патен транспорт намален за 17,8% во првите три месеци годинава

Во првите три месеци од 2021 година преку товарниот патен транспорт биле превезени 12 милиони тони стоки, што е за 17,8% помалку во споредба...

НАЈНОВИ

НАЈЧИТАНИ

error: Content is protected !!