Европските фјучерси за природен гас паднаа на најниско ниво во речиси два месеци, додека додека земјите од регионот работат на надминување на енергетската криза пред почетокот на новата грејна сезона, пишува Bloomberg.

Фјучерсите за гас со кои се тргуваат во Холандија паднаа на денешното тргување за 8,8% до 171,33 евра за мегават час, што е најниската вредност за договорите од 25 јули, продолжувајќи го минатонеделниот пад.


Германија, Велика Британија и другите земји во Европа планираат да потрошат милијарди евра за да ја олеснат зависноста од рускиот увоз на гас, да ги спасат локалните енергетски компании и да ги ограничат цените за да ги ублажат притисоците врз бизнисите и домаќинствата.

Дискусиите за предлозите на Европската комисија (ЕК) за намалување на влијанието на кризата продолжуваат, за што е потребно одобрение од земјите-членки на ЕУ да се спроведе.
Плановите вклучуваат собирање 140 милијарди евра (140 милијарди американски долари) од повисоки даноци за енергетските компании, задолжителни ограничувања на користењето на електрична енергија за време на шпицот и зголемување на ликвидноста.

Одлуката на Германија во петокот (16-ти септември) да ја преземе контролата врз домашните средства на руската нафтена компанија Роснефт се смета за прв чекор во планот што може да го принуди Берлин да преземе контрола над поголем дел од енергетскиот сектор во најголемата европска економија. Владата, исто така, е во преговори за национализирање на најголемите германски увозници на гас, Uniper SE и VNG AG.

Во меѓувреме, британската влада развива план кој би можел да ги преполови цените на енергијата за многу бизниси, како дел од пакетот за поддршка од 40 милијарди фунти (46 милијарди американски долари) финализиран од премиерката Лиз Трас. Франција планира да го ограничи зголемувањето на цените на енергијата за домаќинствата на 15% од следната година, потег што ќе ја чини владата 16 милијарди евра во 2023 година, според министерот за финансии Бруно Ле Мер.
Како што се приближува грејната сезона, ефективноста на овие мерки ќе се тестира и трговците ќе останат фокусирани на нивоата на складирање. Европските капацитети за складирање гас се полни околу 86%, малку над петгодишниот просек, а Германија веќе има 90%, според Gas Infrastructure Europe.

И покрај олабавувањето во последните недели, цените на бензинот остануваат повеќе од седум пати повисоки од просекот за овој период од годината, поттикнувајќи ја инфлацијата и туркајќи ги економиите на работ на рецесија. Побарувачката се очекува постепено да се зголемува пред почетокот на грејната сезона на 1 октомври.