© Andrey Rudakov/Bloomberg

Кина ја пополнува празнината што ја оставија светските производители на автомобили кои излегуваат од пазарот поради инвазијата на Украина.

Кинеските производители на автомобили извезоа повеќе возила во Русија отколку каде било на друго место во првите пет месеци од оваа година, пополнувајќи ја празнината што ја оставија светските производители кои излегуваат од пазарот поради инвазијата на Украина, пишува Bloomberg.

Кина извезла околу 287.000 возила во Русија од јануари до мај, што е речиси двојно повеќе од следната највисока и минатогодишна топ дестинација, Мексико, каде биле продадени 159.000, покажуваат царинските податоци објавени од Кинеската асоцијација на производители на автомобили во вторникот.

Кина извезла околу 162.000 возила во Русија во цела 2022 година. Државните Chery, Geely и Great Wall се првите три кинески брендови во Русија, кои сочинуваат една третина од продажбата на нови автомобили во првата половина од оваа година, според статистичките податоци на Здружението на европските бизниси.

Популарните модели вклучуваат теренци како што се Chery’s Tiggo 7 Pro, Geely’s Coolray и Great Wall’s Haval сериите, покажуваат податоците на групата.

Украина ги стави Geely и Great Wall на списокот на „спонзори на војната“ заедно со повеќе од дваесетина компании кои продолжуваат да работат во Русија.

Големите меѓународни производители на автомобили како Toyota и Volkswagen Group, заедно со компаниите од Apple до McDonald’s, се повлекоа од Русија откако беа воведени економски санкции по инвазијата што започна во февруари минатата година.

Некои се соочија со бојкот на потрошувачите откако им требаше подолго да заминат, вклучително и Рено и јапонската Фаст Ретајлинг, сопственик на Uniqlo.

Многу кинески брендови имаат удели и партнерства со меѓународни производители на автомобили. На пример, Geely и неговиот основач, Ли Шуфу, ги контролираат шведските компании, вклучувајќи ги Volvo Car и Polestar.

Нејзиниот бренд за електрични возила Zeekr, исто така, соработува со самоуправувачката компанија на Google, Waymo.

Извор: Bloomberg