Цените на нафтата се искачија на највисокото ниво годинава, продолжувајќи го растот што го стави во фокус враќањето на 100 долари за барел.

Некои аналитичари веруваат дека цените на суровата нафта може да ја достигнат оваа пресвртница пред крајот на годината.

Меѓународните референтни фјучерси на суровата нафта Брент се тргуваа за 0,4% пониски на 93,29 долари за барел во петокот попладне во Лондон, додека американските фјучерси на West Texas Intermediate се намалија за 0,4% до 89,83 долари.

И Brent и WTI ги достигнаа нивните највисоки нивоа во годината во четвртокот.

Растот на цените доаѓа во време на растечките очекувања за позасилена понуда, откако Саудиска Арабија и Русија се согласија да ги намалат глобалните залихи и да го продолжат намалувањето на производството на нафта до крајот на годината.

Аналитичарите на Банката на Америка посочија дека веруваат дека цената на нафтата наскоро би можела да скокне над 100 долари за барел.

Тамаш Варга од нафтениот брокер PVM рече дека скокот кон пресвртницата од 100 долари е „веродостоен“, наведувајќи ги ограничувањата на производството од Саудиска Арабија и Русија, претстојното одржување на рафинеријата, структурниот недостиг на дизел во Европа и растечкиот консензус дека сегашниот циклус на затегнување наскоро ќе дојде до крај.

Меѓународната агенција за енергија во средата предупреди дека ограничувањата на производството на Саудиска Арабија и Русија најверојатно ќе резултираат со „значителен дефицит на пазарот“ до четвртиот квартал.

Кристиан Малек, глобален шеф за енергетска стратегија и раководител на истражување на капиталот за нафта и гас на ЕМЕА во JPMorgan, рече дека верува оти цената на нафтата веројатно ќе се тргува во опсег од 80 до 100 долари на краток рок – и околу 80 долари на долг рок.

„Како што ќе навлеземе во следната година, ќе зависи од тоа како ќе видиме како Кина се развива…Се чини дека САД имаат ограничени опции доколку сакаат да ги намалат цените на нафтата и бензинот пред клучните претседателски избори следната година”.

Извор: CNBC