Russia oil industry concept. Economic crisis, increased prices, fuel default. Oil wells, stock market, exchange economy and trade, oil production

Цените на нафтата пораснаа денеска како резултат на загриженоста за глобалната понуда по забраната за извоз на гориво од Русија.

Фјучерсите на брент нафтата поскапеа за 52 центи, или 0,56%, на 93,82 долари за барел, додека фјучерсите на американската западна Тексас интермедијт (WTI) поскапеа за 73 центи, или 0,81%, на 90,36 долари за барел.

Овие две одредници за светската цена на нафтата се зголемија повеќе од 10% во претходните три недели поради загриженоста за намалената глобална понуда откако Организацијата на земјите извознички на нафта и сојузниците (OPEC+) одлучија да го намалат производството на нафта.

Русија привремено го забрани извозот на бензин и дизел во сите земји надвор од кругот на четири поранешни советски држави со итен ефект за стабилизирање на домашниот пазар на гориво, соопшти руската влада во четвртокот.