Украина објави алармантно намалување на извозот на жито годинава, а цените на пченицата достигнаа рекордно високо ниво.

Извозот на жито од Украина е намален за 64% досега во мај во споредба со истиот временски период минатата година, соопшти во четвртокот Министерството за земјоделство на земјата, објавува Интерфакс.

Украина е позната како важна житница која обезбедува значителни количини на храна. Украина учествувала со 10% во глобалниот извоз на пченица во 2021 година, според Обединетите нации, додека Русија произвела околу 17% од целокупната пченица на глобално ниво.

Украинските пристаништа ги прекинаа активностите од почетокот на војната поради руските блокади, а ОН проценуваат дека околу 20 милиони тони собрано жито се заглавени во земјата.

Украина се заканува на безбедноста на храната за милиони луѓе ширум светот.

Ако продолжат, блокадите на пристаништата ќе предизвикаат милиони луѓе да умрат од глад, изјави Дејвид Бисли, шеф на Светската програма за храна на Обединетите нации, за CNN минатата недела, бидејќи земјите на глобално ниво се потпираат на Украина, исто така еден од водечките извозници на пченка и сончогледово масло за основните потреби за исхрана.

Фјучерсите на пченицата се искачија на највисоко ниво оваа недела откако Индија го ограничи извозот заради поскапувањата на домашниот пазар и топлотниот бран, а цените на пченицата се зголемени за повеќе од 60% оваа година, што придонесе за, како што проценува ОН, зголемување на цените на храната за 30% на глобално ниво во последната година.

Глобалниот глад е на „ново високо ниво“, изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во четвртокот, проценувајќи дека „десетици милиони“ луѓе ширум светот „ќе бидат зафатени со несигурност во храната, проследена со неухранетост, масовен глад и глад, во криза што може да трае со години“.

Украина е петти по големина извозник на пченица во светот, четврти по големина извозник на пченка и најголем извозник на сончогледово масло, според податоците на американското Министерство за земјоделство.

Многу земји ширум светот се потпираат на Украина за жито што се користи за леб, тестенини и други производи.

Египет е главен увозник на украинска пченица, а земјите како Либан и Пакистан го добиваат најголемиот дел од пченицата од Украина.

Украинската пченица има клучна улога во хуманитарните напори, бидејќи околу половина од пченицата на Светската програма за храна доаѓа од земјата.